ABC Optik Okuyucu - Mobil Optik Form Okuyucu (Android)

Proje İlkMatZum grubunun desteğiyle yapılmış ücretsiz bir uygulamadır. Ücretlendirme, sadece sınıf ve okul sayısı kısımlarında vardır.
10 sınıftan veya 1 okuldan fazla eklenmek istenildiğinde ufak miktarlarda tek seferlik ödeme yapmanız gerekmektedir.

Yapımına Eylül 2016 da başladığım uygulamanın ilk sürümünü 23 Eki 2016 tarihinde Google Play'e ekledim. 6 Ay içinde 10 000 yükleme barajını da aşmış olduk.

Optik Okuma işlemi nasıl yapılır?


Uygulamanın yapısından bahsedecek olursam;
Öncelikle OpenCV kütüphanesinden söz etmek gerekir.. Optik formun algılanması ve perpektif dönüşümünün yapılmasında bu kütüphane işimi aşırı derecede kolaylaştırdı. Kütüphane C diliyle yazılmış ve C++ ile geliştirilmeye devam ediyor, Java ve Python ile kullanılabiliyor. Masaüstü (Windows, Linux, Android, MacOS, FreeBSD, OpenBSD) ve mobil (Android, Maemo, iOS) platformlarda çalışabilmektedir.
Algılama işlemini ilk olarak kamera yerine fotoğraf üzerinden yaparak perspektif dönüşüm için denemelere başladım. Bu kısımları bilgisayar üzerinde (Linux) Python ile yaptım.
OpenCV ile Dikdörtgen Algılama yazımda örnek kodlar ve açıklamalar yapmıştım.

Ekran Görüntüleri


ABCOptik form okuma ekranı

ABCOptik algılanmış form

ABCOptik form okuma

Okuma sonuçları


Algılama ve dönüşüm işleminden sonra seçilen optik forma göre resim parselizasyonu yapılarak hücrelerin işaretli olup olmadığı kontrol ediliyor. Ve işaretlemeler yorumlanarak ekrana sonuçlar ve bilgiler yazdırılıyor.
Yorumlama işleminde ortam ışığına göre otomatik ayar yapılabiliyor isterseniz de manuel olarak eşik değerini değiştirerek "doğru" sonuca ulaşabiliyorsunuz.
Bunun yanında birçok ayrıntı mevcut bunları aşağıdaki videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz.

İlk kullanım videosu
Uygulamanın gelişmesine katkıda bulunmak için, gördüğünüz hataları bildirmek için, sorularınızı sormak için Telegram grubuna katılabilirsiniz. 2017 Haziran tarihi itibariyle 300'e yakın katılımcımız mevcut. Topluluk sayesinde sorunlarınız varsa en kısa sürede çözüm bulabilirsiniz. Bunun yanında menüdeki "İletişim" kısmından da benimle irtibat kurabilirsiniz.

Optik form seçenekleri gelen taleplere göre artmış oldu. Yeni sisteme geçiş öncesinde form taleplerini şimdilik yerine getiremiyorum. Öncelikli hedef optik formların otomatik olarak üretilebilmesi. O süreye kadar varolan formlar size yardımcı olacaktır.
Tüm optik formlara buradan ulaşabilirsiniz.

Uygulamaya okul ekledikten sonra sınıf ve öğrenci listenizi e-Okul verilerinizi kullanarak yapacağınız bir dönüştürme işlemi ile direkt olarak ekleyebilirsiniz. Dönüştürme işlemini de buradan yapabilirsiniz. Yeni oluşturulan CSV formatlı dosyanın sütun başlıkları aşağıdaki gibidir. Buradaki veli bilgileri ise opsiyoneldir.
Numara Adı Soyadı Sınıfı Şubesi Veli Adı Veli Soyadı Veli Telefonu

Bu düzen ile kendiniz de verilerinizi kolayca programa aktarabilirsiniz.

Uygulamanın sitesine buradan ulaşabilirsiniz: ABCOptik Okuyucu
abcoptik.com


Uygulamayı İndir


Google Playden İndir
+13

Yorumlar 46

 1. Ali UYSAL
  Ali UYSAL Tarih 31 Temmuz 2017 10:01
  Bu program belirli bir yayınevine mi ait. Yoksa sadece optik okuma için mi yapılmış. Kendimiz sınav yapabiliyor muyuz
  1. m.hanoglu Tarih 7 Ağustos 2017 14:14
   Hayır herhangi bir yayın evine ait değil. Tamamen kendine ait formları okumaya yöneliktir.
   Kendiniz sınav oluşturup okumasını yapabilirsiniz.
 2. Metin A.
  Metin A. Tarih 30 Ağustos 2017 21:41
  Bu program apple kullanıcıları için gelecek mi ?
  1. m.hanoglu Tarih 6 Eylül 2017 20:57
   iOS için şimdilik bir çalışmamız yok. Fakat ilerde böyle bir çalışma düşünüyoruz. Şartlar uygun olursa iOS sürümü de gelecektir.
 3. Beyfat
  Beyfat Tarih 25 Ekim 2017 23:30
  Çok iyi proğram ancak ios da yok büyük eksiklik. En kısa zamanda AppStore dan indirebiliriz
  1. m.hanoglu Tarih 6 Kasım 2017 22:20
   Teşekkürler. iOS planlarım var. İlerleyen günlerde durumu netleşecek.
 4. a.keklik
  a.keklik Tarih 5 Kasım 2017 22:03
  Okul sınavlarının değerlendirilmesi için test sınavının yanında klasik sorunların puanlanması için opsiyonel seçenek olsa çok iyi olurdu. Örneğin 100 puanlık sınav: 60 puan test, 20 puan boşluk doldurma, 30 puan klasik cevaplı oldu. Optik okuyucu 60 puanlık kısmı okur değerlendirir biz elimizle diğer soruları ve puanları gireriz bu şekilde bütünlük oluşur. Genel olarak sınavın analizi de yapılmış olur.
  1. m.hanoglu Tarih 6 Kasım 2017 22:21
   Yeni sistem ile ilgili geliştirmeler ekleyeceğiz. Fikirleriniz için teşekkürler.
 5. Engin ARI
  Engin ARI Tarih 7 Kasım 2017 16:35
  Merhaba;
  Çok başarılı bir yazılım yapmışsınız öncelikle tebrik ederim. Ben bu sistemi kendi öğrencilerim üzerinde şöyle kullanmak istiyorum. kullanılması mümkün müdür?
  Öğrencilerime düzenli olarak ödev olarak yaprak testler veriyorum. Öğrencinin testi bitirdikten sonra kendisinin sınavını değerlendirmesini ,yanlışlarını görmesini istiyorum. Test değerlendirmesini öğrencinin kendisinin yapmasını istiyorum. Öğrencinin sorulardaki yanlışlarını test sonuçlarından görüp o konuda tekrar yapmamı kolaylaştıracaktır.
  Bu konuda bir çalışmanız olursa lütfen bildirirseniz sevinirim
 6. Murat
  Murat Tarih 7 Kasım 2017 21:20
  Hocam iyi günler. Her ne kadar TEOG kaldırılmış olsa da yeni gelen sistemde 60 soru olacağı belirtildi (Sonradan sayı değiştirilmezse) Var olan 60 soruluk formları onar soruluk 6 ayrı ders istatistiği verecek şekilde güncelleyebilir misiniz?
 7. Alper
  Alper Tarih 10 Kasım 2017 19:11
  Hocam merhaba acil olarak 100 soruluk forma ihtiyacımız var. Sizden ricam
 8. m.hanoglu Tarih 13 Kasım 2017 15:30
  @Engin Arı, Aslında mümkün, kullanıcının öğretmen olması şart değil. Öğrenci kendi için okul-sınıf ve öğrenci ekleyebilir. 1 okul 1 sınıf 1 öğrenci olacak toplamda, sonrasında her test için cevap anahtarı oluşturup okutabilir. Fakat uğraştırıcı bir iş olacaktır. Sitemizde ödev, yayıncı paneli gibi gelişmiş özellikler sunacağız şuan gelişim aşamasında.. Teşekkürler ilginiz için.

  @Murat, yeni sınav sistemleri ve birden fazla dersi tek tek değerlendirecek şekilde güncelleme yapacağız. Fakat site tamamladıktan sonra aktif olacak.

  @Alper, yeni sisteme geçene kadar yeni form isteklerine karşılık veremeyeceğim. Çünkü yeni formlar ve okuma işleminde geliştirme planım var. Soru sayısını arttırmadan önce okuma kalitesini arttıracağım, aksi halde kamerası iyi olmayan kullanıcılar sürekli olarak sorun yaşayacaktır. Site sonrasında çok daha gelişmiş bir uygulama olarak güncelleyeceğiz. Teşekkürler.
 9. Selma özkan
  Selma özkan Tarih 15 Kasım 2017 22:14
  İlk olarak iyi günler diliyorum uygulama güzel fakat okumada hata veriyor doğru
  cevaplanan sorular için yanlış çıkartıyor sanırım kitaptaki cevap anahtarları da yanlış basılmış bu konu hakkında dikkatinizi çekmek istedim yararlandığım kitap 3.sınıflar için yaprak test tüm dersler ilginize şimdiden teşekkür eder iyi günler diliyorum
  1. m.hanoglu Tarih 22 Kasım 2017 20:27
   Teşekkürler. Okumanın daha iyi olması için uygulamanın "Yardım" kısmına bir takım yönergeler ekledik. Onları uygularsanız daha iyi bir sonuç alırsınız. Kitap kısmında söylediklerinizi tam olarak anlamadım. Durumla ilgili dosyaları/görüntüleri programın iletişim kısmından bana iletebilirsiniz.
 10. Ibrahim Albayrak
  Ibrahim Albayrak Tarih 13 Aralık 2017 20:32
  Toplu öğrenci eklemeyi başaramadım
  1. m.hanoglu Tarih 13 Aralık 2017 20:37
   Programdaki "İletişim" bölümünde dosyaları da ekleyerek mail gönderebilirsiniz.
 11. Ibrahim Albayrak
  Ibrahim Albayrak Tarih 13 Aralık 2017 20:37
  Yülemek için dosyayı seçiyorum. Anlatığınız gibi tamam tıklayınca uygulamayı kapatıyor. Teşekkürler
  1. m.hanoglu Tarih 13 Aralık 2017 20:39
   Dosya uygun şekilde çevrilmemiş olabilir. Dediğim gibi "İletişim kısmından" ya da Telegram grubundan dosya(ları) gönderirseniz inceleyebilirim.
 12. Salih Bayar
  Salih Bayar Tarih 21 Aralık 2017 15:08
  IOS sürümü ne zaman gelir acaba? Elinize sağlık uygulama çok güzel bu arada.
  1. m.hanoglu Tarih 29 Aralık 2017 17:17
   Net bir tarih veremeyeceğim fakat site faaliyete geçtikten çok kısa süre sonra iOS çalışmaları başlayacaktır. Önceliğimiz site şuanda. Sitenin gelişmiş olması uygulamaların gelişmiş olmasının ana faktörü olacaktır.
 13. HÜSEYİN ÇELİK
  HÜSEYİN ÇELİK Tarih 4 Ocak 2018 21:30
  Uygulamanızı yazılı sınavlarım için kullandım. Gayet başarılı buluyorum. Ancak zaman zaman okuma hatası ile karşılaşıyorum. Her okumada farklı sonuçlar elde ediyorum. Programı kapatıp deneyince doğru sonuca ulaşıyorum. Optik formun köşelerinden algılama daha sağlam olabilir.
  1. m.hanoglu Tarih 5 Ocak 2018 00:26
   Teşekkürler yorumunuz için. Okuma farklılıkları ışık durumuna göre değişebilir. Ayrıca kameranın odaklanma süresi çekilen fotoğrafın netliğini direkt olarak etkilediği için bu tarz sorunlar olabiliyor. Odaklanmasını takip ederek otomatik okuma yapmak için çalışma yapacağım. Tavsiye olarak telefonu sabitleyecek araç tutucusu kullanabilirsiniz. Böylece daha yakın sonuçlar elde edebilirsiniz.
 14. Mehmet Sezgin
  Mehmet Sezgin Tarih 9 Ocak 2018 01:17
  Program bana göre harika. Sadece öğrencileri sınıflarıyla eşleştirme aşamasında zorluk yaşadım. Bunu da sınıfı oluşturup içine öğrencileri tek tek atarak çözdüm. Bu gün iki sınıfta programı kullandım. Öğrencilerin sınavın hemen sonrası sonuçları öğrenmesi çok güzel. İstatistik bölümü de çok iyi. Henüz sınıfın tüm öğrencilerini okutma fırsatım olmadı. Bu yazılımı Windows ortamına çalışabilir sürümü olacak mı? Emeğine sağlık.
  1. m.hanoglu Tarih 9 Ocak 2018 01:21
   Teşekkürler, yazılımı ilerleyen günlerde sadece optik okuma için kullanacağız. Geri kalan tüm işler site üzerinde olacak. Daha ayrıntılı istatistikler ve kolay kullanıma sahip olacak. Site geliştirildikten sonra tekrar mobil için tekrar geliştirmelere devam edeceğim. İki tarafı bu şekilde dengelemiş olacağım. Ayrıca sonrasında iOS için de çalışmalara başlamayı umut ediyorum.
 15. HANCI
  HANCI Tarih 3 Nisan 2018 00:41
  tüm adımları aynen yapıyorum csv dosyası tek satır hatsı veriyor 2 okul tanıttım ve satın aldım ama yinede 2. okulda sınnıf listelerini almadı acil... bu arada emeğine sağlık kardeş
  1. m.hanoglu Tarih 3 Nisan 2018 12:57
   Öncelik hata alınca, hata aldığınız dosyalar ile birlikten uygulamadan iletişim kısmından yazmanız daha iyi olacaktır. Bu konu destek amaçlı olmadığı için takip etmiyorum.

   Destek için:
   1) Programdaki iletişim bölümü
   2) Telegram grubumuzu kullanabilirsiniz.
 16. Sabina Bayramova
  Sabina Bayramova Tarih 14 Nisan 2018 11:50
  Salam. Play marketde yoxdu proqram neden?
  1. m.hanoglu Tarih 3 Kasım 2019 12:53
   Programın diğer diller için çevirisi olmadığından sadece Türkiyede aktif. İlerleyen zamanlarda diğer ülkeler için de aktif olacaktır. İlginiz için teşekkürler.
 17. Kutluhan
  Kutluhan Tarih 21 Nisan 2018 20:07
  A ve B gruplarında soruları aynı, soruları yerlerini farklı yapıyoruz. Cevap anahtarında bu tip bir eşleştirme yapıp istatistik almak mümkün mü?
  1. m.hanoglu Tarih 21 Nisan 2018 22:46
   Gruplara göre soru eşleştirme özelliği site tarafına eklendi. Sonrasında mobile gelecektir.
 18. serkan AYAZ
  serkan AYAZ Tarih 23 Eylül 2018 02:27
  merhaba peki öğrencilere verdiğim bir testi kendi telefonları ile okutup öğretmen tarafından sisteme giriş yapıldığında tüm öğrencilerin bu testteki doğru yanlış ve başarı analizlerini görebileceğimiz bir şey yapılabilir mi?
 19. Yılmaz Dilmen
  Yılmaz Dilmen Tarih 30 Aralık 2018 20:29
  bu programın neden IOS programı yok. sadece androit kullanıcıları kullanabiliyor.
  1. m.hanoglu Tarih 3 Kasım 2019 12:55
   Android geliştirmesi tam olarak bittiğinde iOS platformu için de çalışmalara başlanacaktır. Farklı platformlar olduğu için aynı anda, aynı yapıda sunmak mümkün değil.
   İlginiz için teşekkürler.
 20. Tuna
  Tuna Tarih 21 Mayıs 2019 18:14
  Çift seçenek işaretli veya boş olanlara uyarı çıksa hata ihtimali ortadan kalkacak. Çünkü boş mu bıraktı telefon mu okuyamadı, kontrol etmek gerekiyor.Ya da çift seçenek mi işaretli yoksa silinen iyi silinememiş mi tekrar kontrol gerekiyor. Bu ikisi yoksa doğru okumuştur zaten gözü kapalı güvenebiliriz.
  1. m.hanoglu Tarih 3 Kasım 2019 12:56
   Merhaba, eğer bir satırda birden fazla işaret algılanırsa o satırın üzerine kırmızı çizgi çiziliyor. Yeni güncellemeler ile okuma iyileştirmesi yapıldığında bu tarz sorunlar daha az yaşanır hale gelecek. Okuma sonucunda kağıt gösterimi için de alan arttırılacak bu sayede daha kolay görülebilecek.
   İlginiz için teşekkürler. İyi çalışmalar.
 21. Ömer ORUÇ
  Ömer ORUÇ Tarih 24 Ekim 2019 23:37
  Tebrik ederim. Satın aldım. Cevap anahtarını girerken her sorunun yanına bir de bağlantılı konularını girmeyi ve bunu analizlerde listelemeyi sağlarsanız minnettar kalırım.
  1. m.hanoglu Tarih 3 Kasım 2019 12:52
   Teşekkürler. Kazanım-Konu eşleşmesi ve soru başı puan belirleme özelliği birkaç sürüm sonra eklenecektir. Fakat tam tarih veremeyeceğim.
 22. Ahmet Bozkurt
  Ahmet Bozkurt Tarih 31 Ekim 2019 11:59
  Merhabalar. Programınızı kullanmak için indirdim. Sitenizdeki optik formu da yazıcıdan çıktısını aldım. (40 soruluk 5 şıklı A B kitapçık türlü.) Ancak program okurken formla tam örtüşmüyor. Gözler birkaç milim kayıyor. Bu durumda kitapçık türü işaretli olmasına rağmen okunamadı diyor. Programın forma tam uym için bir takım parametrik ayarları var mı?Bilgi verirseniz sevinirim. Bu problemi çözebilirsek ayrıca programın tam sürümünü almayı düşünüyorum.Şu an sınavını yaptığım 200 form var. Sizden cevap bekliyorum. İlginize teşekkürler.
  1. m.hanoglu Tarih 3 Kasım 2019 12:51
   Merhaba,
   Daha hızlı cevap alabilmek için programın iletişim kısmından yazabilirsiniz.
   Yine programın yardım kısmında en iyi okuma için bilgiler mevcut. Yine olası durumlar şunlar olabilir: Kağıdın düz, çerçevesinin kolayca ayırt edileceği bir yüzeyde ve okuma anında gölge düşmeyecek şekilde olduğundan emin olun.

   Yine okuma sorunu varsa, grup işaretleme alanının hemen sağındaki boşluğun temiz olduğunda emin olun. Son çare olarak grubu elle seçebilirsiniz.

   Uygulama geliştirilmeye devam ediyor. Okuma kısmında büyük bir geliştirme yapılacak. Altyapı olarak şu an hazır.. Birkaç sürüm sonra aktif olacaktır.

   İlginize teşekkürler. Sorun yaşamanız halinde ekran görüntüsü ile mail gönderebilirsiniz.
 23. ÖMER KAYA
  ÖMER KAYA Tarih 5 Kasım 2019 23:32
  Uygulamayı uzun süredir kullanıyorum. Emeğiniz için teşekkürler. Sınıf yoklama ve bilgilendirme sistemi, sınav notu birleştirme ve ortalama alma, öğrenci takip, öğrenci ve sınıf bazında bazında açıklama yazma, özellikle yoklama sistemi, internet tabanlı.... Bunlar tabiki kolay şeyler değil fakat eğer olursa Türkiye'de bu alanda bir numara olursunuz. Önceki yedeklemeleri bilgisarayara atsam , telefonuma format attığımda veya telefonumu değiştirdiğimde yedeklemeleri tekrar yükleyebilir miyim? Veri kaybına uğrar mıyım?
  1. m.hanoglu Tarih 6 Kasım 2019 07:27
   İlginiz için teşekkürler. Getirmeyi planladığım bir takım özellikler mevcut. Fakat internet ile bağlı olanlar için biraz daha zaman gerekiyor. Aslında farklı bir proje ile gelişmiş bir web sitesi hazırladım. Yoklama özelliğini de çok önceden farklı bir projede geliştirmiştim.
   Yoklama Sistemi
   Geliştirmeler devam ediyorum. Yoklamayı da düşüneceğim ek özellik olarak.
   İyi çalışmalar..
 24. Ömer Kaya
  Ömer Kaya Tarih 8 Kasım 2019 21:55
  Alıntı: m.hanoglu
  İlginiz için teşekkürler. Getirmeyi planladığım bir takım özellikler mevcut. Fakat internet ile bağlı olanlar için biraz daha zaman gerekiyor. Aslında farklı bir proje ile gelişmiş bir web sitesi hazırladım. Yoklama özelliğini de çok önceden farklı bir projede geliştirmiştim.
  Yoklama Sistemi
  Geliştirmeler devam ediyorum. Yoklamayı da düşüneceğim ek özellik olarak.
  İyi çalışmalar..

  Teşekkürler, benim oluşturduğum sınıflar var. Ve bu sınıflarda, sınıf bazında yoklama almak istiyorum. İsteğe bağlı yoklama bilgilendirme mesajı eklenebilir. Bu yoklama sistemi ABC optiğe mutlaka eklenmeli...
 25. Kanber buldu
  Kanber buldu Tarih 30 Aralık 2019 11:59
  Kolay gelsin öncelikle emeğinize sağlık, ben bir türlü dönüştürme yaptığım dosyayı göstermedim, içe aktar dediğimde sadece emulated ve self adlı iki dosya var diğer hiçbir dosya görünmüyor, android 10 olduğu için mi acaba, yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar
  1. m.hanoglu Tarih 13 Ocak 2020 07:29
   Merhaba, bildiriminiz için teşekkürler. Hatayı bir başkası da rapor etti. Bugün inceleyeceğim, Android sürümüne bağlı bir durum olabilir.
 26. Kadir Alan
  Kadir Alan Tarih 8 Ocak 2020 08:03
  Öncelikle böyle güzel bir uygulama için emeğinize sağlık, çok teşekkür ederiz. Uygulamayı etkin bir şekilde kullanıyorum. Bahsettiğiniz özelliklerin ekleneceği güncellemeyi büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum. Okuma özelliğinin geliştirilmesi, birden çok ders içeren optik formlar, gruplara göre soru eşleştirmesi vs. gibi özellikler ne zaman gelecek acaba? Bir de yanlış doğruyu götürdüğünde netleri eksi olarak hesaplama özelliğini de ekleyecek misiniz? Bunu da eklerseniz çok güzel olur. Destek için sınırsız okul eklemeyi satın aldım. Bu özellikler geldiğinde Sınır sınıf eklemeyide satın alacağım. Ama bu özellikler için daha çok bekleyecek miyiz acaba? Çok teşekkür ederiz. Kolay gelsin.
  1. m.hanoglu Tarih 13 Ocak 2020 07:32
   Merhaba, ilginiz için teşekkürler. Netlerin eksiye düşme hatası giderildi. Diğer özellikler için öncelik sıralaması şöyle: Okuma iyileştirmesi, SMS entegrasyonu, sonrasında formlar üzerinden güncelleme gelecek buna bağlı olan aynı formda çoklu ders, konu ve kazanım ekleyebilme gibi özellikler gelecek.
Yorum ekle

Yorum ekle

  • winksmile
   laughing
   angry